Çene Eklemi Rahatsızlıkları Tedavisi

Çene Eklemi Rahatsızlıkları Tedavisi

Çene eklemi rahatsızlıkları tedavisi, alt çene ve üst çeneyi birbirine bağlayan çene ekleminin onu çevreleyen dokular arasındaki uyumun ani bir şekilde bozulmasının tedavi edilmesidir. Tedavi edilmediği takdirde çenenin kilitlenmesine kadar gidebilen bir durumdur. Ciddi semptomlar yaşamak mümkündür. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar yararlı olacaktır. Tedavinin amacı; hastaya normal ve ağrısız çene fonksiyonlarını tekrardan kazandırabilmektir. Bu süreçte hasta ile yapılan iş birliği çok önemlidir. Rahatsızlığın derecesi doğrultusunda tedaviye karar verilir. Rahatsızlığa neden olan sebep ortadan kaldırıldıktan bir süre sonra şikayetler azalır ve sonlanır. Çoğu durumda aşağıdaki tedavilerin beraber kullanılması da gerekmektedir. Tek başına etkili olmayabilir.

  • Yumuşak diyet: Çok fazla çiğneme gerektirmeyen yiyecekler tüketerek çene eklemi üzerindeki baskı azaltılmalıdır.
  • Buz paketleri, egzersiz ve sıcak uygulamaları sıkıntılı bölgeye iyi gelecektir.
  • İlaçlar: Diş hekiminin kas ağrısının giderilmesi ve de çene kaslarının kasılmasını önlenmek için ağrı kesici olarak yazdığı ilaçlar tüketilebilir.
  • Botolinium Toksin (Botoks) uygulaması: Gerginliğe yol açan çiğneme kaslarının aktivasyonunu azaltarak diş sıkmayı engelleyen bir uygulamadır.

Çene Eklemi İltihabi Belirtileri

Çene eklemi rahatsızlıkları tedavisi öncesinde eklem iltihabında görülen birkaç belirti vardır. Bunlar ise şu şekildedir: Sabit kulak ağrısı, yanaklarda ağrı, çınlama, baş dönmesi, şakaklarda yoğunlaşan baş ağrısı, boyna yayılan ağrı, çenenin açılmasında zorluk, çene açılırken ses oluşması, çene kilitlenmesi, çene çıkıkları, ağız açılırken çenenin bir yana doğru kayarak açılması şeklinde belirtiler yaşanmaktadır. Tedavisi çok ciddi önem taşır.

Online Randevu

RANDEVUNUZU PLANLAYIN

Ağız ve diş sağlığı ile alakalı tüm sorunlarınız için hemen randevunuzu planlayabilirsiniz.

Doktora Sor

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Diş tedavileri hakkında detaylı bilgi ve fiyatları doktorlarımıza sorabilirsiniz.

Röntgen Gönder

RÖNTGENİNİZİ PAYLAŞIN

Doğru teşhis ve tedavi yöntemleri için röntgeninizi paylaşabilirsiniz.

Call Now